Počet výsledků: 12

Otevřít filtraci

Systémová radioterapie je typ radioterapie, při níž je radioaktivní látka (například radioaktivní jód nebo radioaktivně značená monoklonální protilátka) podána pacientovi perorálně nebo injekčně; tato látka se následně vstřebá do krve a v ideálním případě začne ničit zejména nádorové buňky. Viz také systémový, radioterapie, brachyterapie, zevní radioterapie.

Definitivní radioterapie jednou z mnoha možností protinádorové léčby. Radioterapie je v tomto případě použita buď jako jediná léčba nebo jako primární léčba, a to s kurativním (nikoli paliativním) záměrem. Definitivní radioterapie se používá zejména u těch onkologických pacientů, kteří z nějakého důvodu nemohou podstoupit chirurgickou léčbu. V časných i lokálně pokročilých klinických stadiích (tedy bez metastáz) může být definitivní radioterapie rovnocennou alternativou chirurgického zákroku. Viz také radioterapie.

Radioterapie je léčebná metoda, která spočívá v ozařování nemocné tkáně vysokoenergetickými paprsky, které ji zničí. Nejčastěji se používá při protinádorové léčbě, ať jako léčba samostatná nebo v kombinaci s dalšími metodami protinádorové léčby. Ozářením lze u některých nádorů docílit jejich odstranění nebo zmenšení, prodloužení života, případně dosáhnout alespoň odstranění nebo zmírnění příznaků. Méně často radioterapie používá u některých bolestivých nenádorových stavů. Radioterapie může mít časné i pozdní vedlejší účinky. Radioterapie se dále dělí na brachyterapii, zevní radioterapii a systémovou radioterapii. Odvozené přídavné jméno je radioterapeutický. Viz také terapie a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz radioterapie, radioterapeutický apod..

Zevní radioterapie, teleterapie neboli teleradioterapie je typ radioterapie využívající přístroj (tzv. lineární urychlovač), který zhoubný nádor ozařuje zevně. Viz také radioterapie, brachyterapie, systémová radioterapie.

Systémový oběh, velký krevní oběh neboli tělní oběh je oběh krve mezi srdcem a všemi ostatními částmi těla (kromě plic). Přenáší okysličenou krev k buňkám a vrací odkysličenou krev zpět do srdce. Viz také systémový, plicní oběh, krevní oběh.

Systémový lupus erythematodes (SLE) je závažné autoimunitní onemocnění pojivové tkáně, které se vyskytuje zejména u žen. Typickým příznakem je vyrážka na obličeji ve tvaru motýla, ačkoli ta se může vyskytovat i u jiných forem lupus erythematodes. SLE však postihuje řadu důležitých orgánů (mj. i mozek a ledviny). Viz také systémový.

Systémový znamená „vyskytující se v celém těle“, popř. „postihující tělo jako celek“ apod. Opakem „systémového“ je lokální. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz systémový.

Systémová sklerodermie je chronické autoimunitní onemocnění, které se projevuje nadměrnou aktivací imunitního systému, poškozením krevních cév, tuhnutím kůže (např. kolem rtů, na prstech rukou i jinde) a poškozením důležitých vnitřních orgánů. Příčiny zatím nebyly zcela objasněny, zřejmě však existuje jistá genetická predispozice. Viz také systémový, sklerodermie.

Systematická přehledová studie je shrnutí veškeré odborné literatury k určitému tématu, které splňuje předem stanovená kritéria způsobilosti. Definice podle Cochrane Collaboration, mezinárodní neziskové organizace zaměřené na tvorbu systematických přehledových studií, je následující: „Systematická přehledová studie shrnuje výsledky dostupných pečlivě navržených zdravotnických studií (kontrolovaných studií) a poskytuje vysokou úroveň důkazů o účinnosti zdravotnických intervencí. Na základě těchto důkazů lze vynášet soudy a vydávat doporučení pro zdravotní péči.“ Vypracování systematické přehledové studie je velmi pracné a do značné míry závisí na tom, jaké klinické studie jsou k dispozici, jak byly provedeny (kvalita studií) a jaké zdravotní výsledky byly měřeny. Autoři systematické přehledové studie často shromažďují číselné údaje o účincích léčby prostřednictvím procesu označovaného jako metaanalýza. Poté autoři hodnotí důkazy o případných přínosech nebo škodlivých účincích těchto léčebných postupů. Tímto způsobem jsou systematické přehledové studie schopny shrnout existující klinický výzkum na dané téma.

Systémová hormonální léčba je hormonální léčba, která je podávána (a proto i působí) systémově. Například ke zmírnění klimakterických potíží může lékař ženě předepsat hormonální substituční léčbu ve formě tablet, z nichž se pak účinné látky dostanou skrze trávicí trakt do krve a následně do celého těla. Opakem systémové hormonální léčby je lokální hormonální léčba. Viz také systémová terapie, hormony.

Zobrazeno 1 až 10 z 12

Počet výsledků